Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Wolsztyński Dom Kultury
 
wpisz słowo:   
 
 

 XI Spotkania Folklorystyczne na Ziemi Wolsztyńskiej
23-06-2024

Od 21 do 23 lipca odbyły się XI Spotkania Folklorystyczne na Ziemi Wolsztyńskiej. Dziękujemy wszystkim występującym tancerzom, wspaniałym muzykom i widzom, którzy zechcieli z nami przeżyć cudowny czas!

W tej edycji spotkań wystąpiły na scenach w Kębłowie oraz w Wolsztynie cztery zespoły:

1.ZESPÓL PIEŚNI I TAŃCA „ZIEMIA GĄBIŃSKA”

„Zespół Pieśni i Tańca „Ziemia Gąbińska” został założony w październiku 2021 r przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury w Gąbinie. Zaledwie w ciągu kilku miesięcy działalności zespół zaistniał w świadomości lokalnej społeczności jako grupa, w której twórczo i aktywnie można spędzać czas, rozwijać swoje folklorystyczne pasje, poznawać lokalne zwyczaje i tradycje. W grupie przedszkolnej, wczesnoszkolnej, młodzieżowej, dorosłej i kapeli miejsce dla siebie odnalazło około 110 osób.
Grupy pracują pod okiem wykwalifikowanej instruktorki tańca i choreografki z dużym doświadczeniem pedagogicznym i scenicznym - Katarzyny Gać oraz profesjonalnego muzyka - akompaniatora, współpracującego z licznymi regionalistami i choreografami z całej polski - Marcina de Lehenstein Werndl.
2. ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA CHLUDOWIANIE
Zespół Pieśni i i Tańca Chludowianie rozpoczął swoją działalność jesienią 2000 roku, z inicjatywy dyrektora Zespołu Szkół w Chludowie (powiat poznański) pana Jarosława Krajewskiego. Już od pierwszych chwil główną ideą przeświecającą założycielom było podejmowanie działam zmierzających do podtrzymywania tradycji narodowej, ochrony dóbr kultury i pielęgnowania polskości. Po prawie 25 latach działalności mała, rodzinna grupa zmieniała się w liczącą 120 osób. Zespól tańczy w 6 grupach wiekowych. Pasja do tańca przekazywana była i jest utaj z pokolenia na pokolenie. W repertuarze Chludowian znajdują się tańce narodowe: polonez, oberek, kujawiak, mazur i krakowiak. Tancerze prezentują liczne tańce i przyśpiewki regionalne i związane z nimi scenki: wielkopolskie, lubelskie, rzeszowskie, śląskie, beskidzkie, kaszubskie, sądeckie. Kierownikiem zespołu jest Pani Marta Kaczmarska.
Chludowianie
3. EGIONALNY ZESPÓŁ PIEŚNI I TAŃCA „TURSKO”
Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko” powstał w 1971 r. z inicjatywy Pani Seweryny Grabowskiej. Wtedy to, do istniejącego od 1969 roku zespołu tanecznego, dołączyła kapela i chór żeński. Zmieniono profil zespołu, opracowano nowy program. Pani Grabowska na podstawie dawnych rysunków i fotografii odtworzyła oryginalne stroje, noszone w tym mikroregionie. W chwili powstania „Tursko” liczyło około 30 osób. Z każdym rokiem przybywało nowych członków. Pani Seweryna Grabowska, w trosce o ciągłość zespołu, dużą wagę przykładała do pracy z dziećmi. Niemal od początku istnienia grupy równolegle tańczy i śpiewa zespół dziecięcy – tzw. „Małe Tursko”. W ciągu ponad 35 lat historii przez zespół przewinęły się setki tancerzy i muzyków. Obecnie zespół liczy blisko 50. Dzięki zaangażowaniu wszystkich członków zespołu, od najmniejszych, kilkuletnich z „Małego Turska”, przez tańczącą i śpiewającą młodzież, po dojrzałych członków kapeli Regionalny Zespół Pieśni i Tańca „Tursko” nadal się rozwija i zjednuje coraz szersze grono sympatyków i miłośników folkloru.
Tursko - Regionalny Zespół Pieśni i Tańca
4. Zespół Pieśni i Tańca Kębłowo

Wolsztyński Dom Kultury
ul. 5 Stycznia 20, 64-200 Wolsztyn
tel. 68 384 27 61
tel. kom. 600 397 146
email: biuro@domkulturywolsztyn.pl
NIP 923-10-12-189, Regon 000285273
numer konta Santander Bank Polska S.A.
70 1090 1607 0000 0000 6000 5198
Filia Wolsztyńskiego Domu Kultury
w Kębłowie
ul. Nowa 8, 64-223 Kębłowo
tel. 68 384 19 91
Osób online: 1
stat4u


Wolsztyński Dom Kultury - www.domkulturywolsztyn.pl 2008 - 2024
"Zezwala się na wykorzystywanie materiałów zamieszczonych w witrynie w innych publikatorach, pod warunkiem podania źródła ich pochodzenia"